Vad får jag hjälp med när jag bor i ett gruppboende?
Den som flyttar till ett gruppboende får den stöttning som personen behöver och önskar. När man flyttar in på ett boende så går vi igenom vad personen behöver hjälp med. Här ger Nytidas medarbetare Eva lite exempel.
Du kan få stöttning i precis vad du vill, egentligen. Man hjälper och stödjer personen när den ska komma upp på morgonen. Ser till att hen får i sig frukost kommer iväg till jobbet. Är man hemma så får man kanske stöd med lunch. Någon aktivitet under dagen, om man ska göra något ärende, gå till sjukgymnast eller kanske bad. Vattengympa är det en som ska gå till i morgon till exempel.
Sedan är det matlagning och kvällsbestyr. Som i ett hem, att man stöttar upp och hjälper till att städa kanske. Vi initierar mycket, sätter igång och trycker på en knapp. Nu gör vi det. Då kanske jag starar med någon, och kanske lämnar och går. Sen kommer jag tillbaka och kollar läget, utifrån dagsform och vad den personen klarar av.
Se fler filmer om Nytidas grupp- och servicebostäder

Hur får jag plats på en gruppbostad?

Vad är ett gruppboende?

Anna bor i ett gruppboende hos Nytida

Letar du boende i form av gruppboenden?

Vad får jag hjälp med när jag bor i ett gruppboende?

Finns det alltid personal på plats i gruppbostaden?

Olle på gruppboendet Nytida Skeppet

Vad händer när jag flyttar in på ett gruppboende hos Nytida?
