Kom och delta i det fysiska loppet går av stapeln nu i helgen 17 augusti i Stockholm! Där Nytida för åttonde året i rad är stolt medarrangör till detta viktiga initiativ som riktar sig till personer med kognitiv funktionsnedsättning.
Delta på dina egna villkor – Gå, rulla eller spring i mål, med assistans eller utan! Loppet är två kilometer långt och starten sker på Ringvägen utanför Zinkensdamms IP och målgången är på Hornsgatan. Prisutdelning sker till de tre första i mål.
Tid och plats: lördagen den 17 augusti kl 18.30
Bor du inte i Stockholm? Eller har du av andra skäl inte möjlighet att närvara? Då kan du delta i det digitala Glada Midnattsloppet
Alla som kan gå, springa, rulla två kilometer, själv eller med hjälp, kan vara med.Du väljer själv den sträcka på två kilometer som du ska springa.
Loppet loggas i en app, där du lägger in den sträcka som du valt.
Loppet kan genomföras när som helst under perioden 26 augusti-10 september.
Alla deltagare får en tröja, medalj och digitalt diplom
![Gruppbild på deltagare vid uppvärmning av glada midnattsloppet 2024](https://nytida.se/wp-content/uploads/2024/05/Glada-midnattsloppet-2024_webb-1024x683.jpg)
Springande och rullande på tidigare års lopp, på Hornsgatan i Stockholm.