Kontakt med de boende roligast i Magnus vaktmästarjobb på Trehörna
Magnus Wallin har jobbat i 42 år som vaktmästare på Nytida Trehörna.
– Jag trivs här, annars hade jag inte stannat så länge. En dag här kan se ut hur som helst, jag kan ha planerat vad jag ska göra, men så händer det något akut. Jag måste vara väldigt flexibel. Varje dag är en utmaning, allt kan hända. Sönderslagna grejor, vattenledningar som läcker, brand, säger han
Mycket att göra, men också roligt, tycker Magnus
– Det roligaste är kontakten med de boende, som jag lärt känna under alla år. Vissa kan man ha väldigt roligt tillsammans med. Många har varit här länge och det är enbart positivt att vi kan erbjuda möjligheten att åldras här. De är trygga här och att slita upp dem ur den miljön vore inte bra.
– Det viktigaste i vårt jobb är att du tar dig tid och ser personen – det är för de boende vi är här. Vi har resurserna att ge de boende det de behöver. Men inget är så bra att det inte kan bli bättre och det strävar vi ständigt efter. Det är också viktigt att personalen trivs, säger Magnus.
Läs mer och se våra filmer om att åldras inom LSS

Ett stöd genom hela livet

Boendestödjaren Marita stöttar de äldre på Trehörna

Att drabbas av demenssjukdom med funktionsnedsättning
