Personer med funktionshinder på gruppbostäder i Västerås och Erikslunds dagliga verksamhet kommer att delta i Nytidaloppet på Oxelvägen i Hökåsen idag.
Nytidaloppet består av två valfria sträckor och boende på Nytidas gruppbostäder i Västerås och arbetstagare på Erikslunds dagliga verksamhet deltar. Deltagarna väljer om de vill gå, springa eller rulla någon av slingorna som är 800 meter eller 1,6 kilometer.
Den gemensamma uppvärmningen startar kl 13.00 och därefter börjar deltagarna gå, springa eller rulla. Loppet startar på Oxelvägen i Hökåsen. Målgången firas med korvgrillning, tårta och fest med närstående.
Fysisk aktivitet är viktig för både den fysiska och psykiska hälsan och är extra viktig för personer med funktionsnedsättning. Nytida stödjer personer med funktionsnedsättning och psykosociala problematik.
Media är hjärtligt välkomna att följa loppet. Om ni inte har möjlighet att vara på plats så kommer det finnas bilder tillgängliga för användning.
När: Onsdag 15 september kl 13.00
Var: Oxelvägen, Hökåsen
